Primena biometrije u zaštiti računarskih sistema
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: FON

Contents
Biometrija 3
Istorijat 5
Fiziološke biometrijske karakteristike 6
Otisak prsta 6
Crte lica 8
Geometrija ruke i raspored vena 10
Skeniranje dužice 11
Skeniranje mrežnjače 12
Termogram lica I tela 13
Uho 14
Miris 15
DNK 15
Biometrijske karakteristika ponašanja 15
Potpis 15
Glas 16
Hod 16
Dinamika kucanja na tastaturi 17
Poređenje biometrijskih metoda 17
Multi modeli 18
Biometrijska enkripcija 19
Budućnost biometrije 19
Literatura 21
Biometrija
Biometrija predstavlja automatizovan metod utvrđivanja identiteta osobe na osnovu fizioloških karakteristika kao što su lice, otisak prsta, geometrija ruke, dužica ili mrežnjača oka, raspored vena ili glas ili nekih obeležja čovekovog ponašanja npr. hoda, potpisa, dinamike kucanja na tastaturi.
Biometrija → starogrčki: bios ="život", metron ="mera"
Kako raste potreba za višim nivoom sigurnosti, tako su biometrički sistemi sve manji, precizniji, pouzdaniji i brži i nalaze sve veću primenu u svim delatnostima gde je neophodno nedvosmisleno utvrditi ili potvrditi identitet osobe. Ljudski faktor i dalje predstavlja osnovnu „rupu” u sigurnosti brojnih sistema: nemaštovite lozinke u vidu datuma rođenja ili imena partnera, lozinke zalepljene na papiru s donje strane tastature ili na monitoru, PIN-ovi zapisani na ceduljicama u novčaniku... Sve veća potreba za pamćenjem lozinki i brojeva tera nas na upotrebu istih šifara ili onih lakih za pamćenje. Biometrija eliminiše potrebu za pamćenjem lozinki jer smo lozinka mi sami. Ono što je nekada predstavljalo osnovni trik u naučnofantastičnim filmovima, danas postaje uobičajena slika u predvorjima zgrada ogromnih kompanija, u državnim institucijama i na aerodromima tehnološki naprednog Zapada, a odskora i kod nas. Razvoj za biometrije naročito je porastao posle terorističkih napada u Americi 11. septembra 2001. godine, kada su pooštrene kontrole na aerodromima i kada se javila potreba da se iz mase izdvoje potencijalni teroristi. Ovaj događaj je, pored brojnih uticaja na dešavanja u celom svetu, pospešio razvoj i intenzivirao primenu biometričkih sistema.
Brzi razvoj tehnologije povećao je potrebu za pouzdanim načinima identifikacije osoba.
Danas se prepoznavanje osoba obavlja na dva načina:
Prepoznavanje pomoću identifikacijskih dokumenata
Prepoznavanje bazirano na sigurnosnom ključu
Prepoznavanje pomoću identifikacijskih dokumenata
Identifikacijski dokument predstavlja identitet osobe koja ga nosi.
Ako je identifikacijski dokument u obliku male standardizovane kartice, tada se on naziva identifikacijska kartica. U mnogim slučajevima različiti dokumenti kao licna karta, vozačka dozvola, knjizica zdravstvenog osiguranja mogu poslužiti kao identifikacijski dokumenti.
... 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!